u_o_i: (Default)
[personal profile] u_o_i
Хто знає, чи є ще де місто не тілько зо своїм Ринком чи Валовою, а і Підзамчем зі Знесінням? А то зовсім недалеко, якихось 80 кілометрів. Перемишль.

Більш як 1000 років жилисмо разом, а теперка - язик не повертається сказати же чужинці - то най буде сусіди. А своїми , з єдіной страни, маємо називати тих, що жиє з нами меньше як якихось 80 років і від нас більш за 1000 кілометрів . Та й українську почуєш частіше "на сусідах", аніж у себе вдома, тілько у іншому кутку, десь на сході. Не знаю, мені якось приємніше почути "дякую" від кельнера чи продавця -сусіда з Перемишля, аніж "спасіба" від свого десь у Києві. Але - як єдіная страна, то єдіная страна, і нема на то ради, тілько чим дальше, тим більше нема бажання себе з нею асоціювати. Нафіга мені друга Росія, хай і найдемократичніша у світі, як України не буде?

А з сусідами , най страна і нєєдіная, але спільного за 1000 років набралося багато, що там якихось 80 літ в порівнянні і всього 10 літ в Євроунії. То не дивно, що раз за разом лапаєш себе на тім, що десь подібне є і ві Львові. Так виглядає ніби місто набагато чистіше, більше баків зо сміттям, але якийсь малий штубак прямо перед нами вкинув на хідник обгортку з цукорка; ніби люди більш ввічливі і культурні, але на виході з автовокзалу бачивім п"яного в дим пжемишляка, і то не увечері, а в пів на одинадцяту по Варшаві . Ніби водії більш уважні до пішоходів, зупиняються перед переходом ще навіть як пішохід не став на дорогу, але так по-львівськи можуть тебе обтраскати, не спиняючись чи хоча б пригальмовуючи перед баюрою . Так що, дивлячись на Перемишль, можна побачити і частинку себе рідного ) .

Після такого вступу - невелика прогулька старим містом.
 

Перше, що ся кидає в очі по дорозі з вокзалу до центру - це залізничний міст над Сяном. Наскільки б Львів і Перемишль не були подібні - але Львів без річки, як Полтву пустили під землю, багато втратив, в тім числі і можливість мати такі файні мости.
 

Попереду -Перемиська римокатолицька Катедра. І авто, які чемно стоять на дорозі, ніхто не лізе на хідник, як у Львові.

Бувім у Перемишлю якраз на день чину Незалежності . Мали би в них ся повчити вихованню патріотизму. Святковий парад , де в одній колоні представники всіх поколінь - від зухів з харцерами до сивочолих ветеранів, в одностроях як чоловіки, так і кобіти. І ніяких тобі лозунгів на кшталт "Єдіная страна". Цікаво, а чи позволили б си поляки таке написати ,наприклад, німецькою, російською а чи українською ...




Трохи вище - вежа Казимира, де розташований один з оглядових майданчиків.

Вид на місто з Вежі Казимира
 

Посередині - Латинська Катедра, справа -Грекокатолицький кафедральний собор, а між ними - годинникова вежа, де розміщено музей файок і дзвонів, і зверху є ще один оглядовий майданчик. Цікаве поєднання - дзвони і файки. Так само як польські zegarki(годинники) і галицькі дзигари(сигарети) . Щодо грекокатолицької катедри - раніше вона ся знаходила поблизу того місця, де зараз дзегарова вежа. Але австріяки, як зайняли Галичину, розібрали її, натомість обіцяли виділити кошти на побудову нової. Українці збудувати вспіли лише Вежу , ту що зараз дзегарова,як австіяки "переграли", і замість нової передали українцям римокатолицький Кармелітський костел. Грекокатолики в нім були аж до 1946 року, як нова комуністична влада уніатів розігнала, а костел закрила. По вигнанню комуністів знову створена громада грекокатоликів хтіла, щоби їм повернули попередній собор. Але не так ся стало, як гадало. Влада вирішила повернути костел кармелітам. А грекокатоликам, через декілька років, за сприяння Папи Івана-Павла ІІ, передали бувший єзуїтський костел, де вони знаходяться і зараз.
В замкових льохах - така гільотина.

Дзегарова вежа -після того, як грекокатолики перебралися в костел Кармелітів, була викуплена містом.


Вид з віконця на вежі

Вид дзегарової вежі на вежу Казимира - зліва грекокатолицька кафедра, справа - латинська
 

Костел Кармелітів , довгий час служив грекокатоликам за архікафедральний собор.
 

Вид на місто з дзегарової вежі

Грекокатолицька духовна семінарія
 

Один з найстаріших перемиських костелів - францисканський

Шикарна брама

Що робит львівський дощ з Перемишлем? Майже Лондон, як на мене.

Вид на центр з Засяння

Церква чину Василіян

Костел Салезіян на Засянні

Святий Ян Непомук з Засяння

Набережна Юзефа Пілсуцького

Площа Ринок. На відміну від львівської вона під нахилом, і... без Ратуші, яку демонтували ті ж австріяки.

Перемиський Швейк

Міст над Сяном


 
This account has disabled anonymous posting.
If you don't have an account you can create one now.
HTML doesn't work in the subject.
More info about formatting

Profile

u_o_i: (Default)
u_o_i

April 2022

S M T W T F S
     1 2
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Style Credit

Expand Cut Tags

No cut tags
Page generated Jul. 5th, 2025 06:32 am
Powered by Dreamwidth Studios